References

MENO, Mesto

Mala som krízu. Veci v mojom živote sa nediali podľa mojich predstáv. Zažila som zradu a poníženie od ľudí, za ktorých by som dala ruku do ohňa. Bola to absolútna podpásovka, ktorá ma zrazila na kolená. Zrazila ma na psychické dno.

Preplakala som niekoľko týždňov. Postupne som na vedomej úrovni pochopila, čo sa to vlastne stalo a aký je stav. Moja hlava rozumela, ale moje srdce to nedokázalo prijať. Tisícky myšlienok mi leteli hlavou každú minútu dňa. V noci som nedokázala spať. Nevedela som si rady. Nedokázala som sa s tým zmieriť. Tak som navštívila psychologičku. Tá mi po 5 hodinách rozhovoru povedala, že všetkému rozumiem a nepotrebujem viac diskutovať. A na moju boľavú dušu mi odporučila antidepresíva. Vraj aby sme to utlmili. Aby som necítila. Fuuuuu!! Antidepresíva?? Na smútok??? Tak tento prístup sa absolútne prieči mojej životnej filozofii. Ja som sa predsa nechcela vypnúť. Ja som chcela, aby moje srdce pochopilo a prijalo moju situáciu. Aby sa moja myseľ prepojila so srdcom. Aby som bola opäť šťastná. Ku psychologičke som viac nešla. A tak som čakala celý ďalší dlhý rok v nádeji, že to nejako prejde samé. Ale neprešlo to.

Na Mira som naďabila náhodou. Kamarátka mi ho odporučila, vraj robí s podvedomím a presvedčeniami na úrovni podvedomia. Čím viac som sa dozvedela o jeho práci, tým viac ma to k nemu ťahalo. Mala som pocit, že mi môže pomôcť. Mala som nádej. Mám obrovský rešpekt pred všetkými týmito alternatívnymi metódami. Preto som si Mira prišla najprv omrknúť na jeho prednášky o Enneagrame. Pôsobil na mňa sympaticky. Získal si moju dôveru. Tiež som na neho mala viaceré dobré referencie od kamarátov. Tak som sa rozhodla vyskúšať to.Miro mi odporučil absolvovať celodennú terapiu. Potom som sa dozvedela jeho hodinovú sadzbu. To ma oblial pot, to hovorím rovno. Veď za to by som mohla ísť na dovolenku. Ale moja intuícia mi hovorila, že mám do toho ísť. 

Terapia trvala celých 7 hodín. Cítila som, že môžem hovoriť o všetkom úplne otvorene. A tým myslím, naozaj úúúúplne o všetkom. Miro neodsudzuje, nesúdi. Cítila som sa v bezpečí, pochopená a prijatá tak, ako som tam bola. Potom som išla domov. Prespala som celú noc ako miminko. Ráno som sa zobudila a mala som veľmi zvláštny pocit. V hlave som mala prázdno, ticho, kľud. Už tam neboli tie tisícky myšlienok, ktoré mi dlhé mesiace bombardovali moju myseľ a vyčerpávali ma. Zavládol vnútorný pokoj. Postupne, počas nasledujúcich týždňov, sa pocit prázdnoty menil na pochopenie. A neskôr aj prijatie. Opäť som bola schopná tešiť sa z každodenných maličkostí.

To bol ten zlom v mojom živote, odkedy som sa opäť postavila na nohy a odrazila od dna. Odvtedy sa vo mne veľa zmenilo. Začala som na sebe pracovať a svet okolo seba už teraz vnímam trošku inak. Seba vnímam inak. Mirovi neskutočne vďačím za to, že mi pomohol prelomiť ten najťažší kúsok, prvý kúsok. Že mi ukázal spôsob. Vďačím mu za to, že mi citlivo a empaticky pomohol nastaviť si vlastné očakávania a predstavy o svojom živote. Že sa o mňa doslova postaral. Že som nemusela potlačiť svoje emócie antidepresívami, ale práve naopak. Opäť som sa cítila šťastná, vyrovnaná a moje sebavedomie výrazne vzrástlo. Že sa moje srdiečko prepojilo s mojou mysľou a celú situáciu prijalo s pochopením. Bola to pre mňa obrovská životná lekcia. Peniaze, ktoré som nechala za terapiu mi vtedy prišli veľké. Ale prínos, ktorý mi táto terapia priniesla, je neporovnateľne vyšší. Cítim sa šťastná, spokojná, milovaná, plná energie a nohami pevne na zemi. Môj život dáva zmysel.

Ingrid, Bratislava

Ak očakávate, že nájde riešenie problému za vás, tak ste na omyle. On vás “LEN” navedie na cestu poznania a jemne vás na nej udržuje, povzbudzuje a podporuje. A keď začnete pochybovať o zmysle cieľa, naučí vás, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta. Odporúčam ho ako terapeuta, poradcu, šamana… hovorte tomu ako chcete.

Petra, Bratislava

Väčšina ľudí sa v dnešnej dobe snaží sa o to, aby sa páčili svojmu okoliu, aby boli obľúbení. Ja sa o nič z toho nesnažím, nikdy som nemusela, no napriek tomu som bola vždy obľúbená, ľudia ma považujú za zábavnú a milú, vyhľadávajú moju spoločnosť…no jedným dychom vždy dodajú, že som zvláštna a čudná. A to je to, čo som nikdy nevedela pochopiť. Je „čudnosť“ v poriadku? Občas sa mi stávalo, že som sa pozerala na svet okolo mňa a pýtala som sa, čo je vlastne normálne.

Lucia, Bratislava

Môj hlavný blok a strach, prečo som sa tak dlho odhodlávala ísť na terapiu k Mirkovi tkvel v téme,  ktorú som potrebovala riešiť, a to: ženstvo, sexualita, vzťahy (partnerský, k mužom všeobecne, sama k sebe) a tiež v tom, že by som to mala riešiť s terapeutom – mužom.

Klement S.

Vďaka rozhovorom s Mirom som pochopil, čo ma motivuje a čo ma naopak brzdí a dokázal som mnohé z veci, ktoré ma obmedzovali pustiť ich von z hlavy. Som kľudnejší a menej sa stresujem nad vecami, ktoré nemôžem ovplyvniť. Takisto som sa naučil vcítiť sa a pochopiť motivácie iných ľudí, čo mi umožňuje s nimi komunikovať a koexistovať bezkonfliktne aj napriek rozdielnym názorom. Jeden z väčších problémov, ktorý som mal dlhé roky, bol zlý spánok. Budil som sa niekoľkokrát každú noc, niekedy som nemohol aj niekoľko hodín zaspať. Budil som sa unavený, bez energie a mnoho krát nervózny. Po jednej z terapii u Mira kde sme riešili práve tento problém – spím ako drevo a ráno som oddýchnutý.

Danka, Bratislava

Mala som krízu. Veci v mojom živote sa nediali podľa mojich predstáv. Zažila som zradu a poníženie od ľudí, za ktorých by som dala ruku do ohňa. Bola to absolútna podpásovka, ktorá ma zrazila na kolená. Zrazila ma na psychické dno.